28 listopada 2019

Andrzejki - magia wróżb

Andrzejki to święto obchodzone w wigilię dnia świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Dawniej ludzie wierzyli, że noc św. Andrzeja jest magiczna i że tej właśnie nocy można zajrzeć w przyszłość.

Pierwotnie andrzejkowe wróżby skierowane były do niezamężnych panien, które mogły wówczas dowiedzieć się czegoś na temat swojego przyszłego partnera. Mężczyźni nieżonaci, kawalerowie, również mieli podobne święto. Obchodzono je w nocy z 24 na 25 listopada, w przedzień święta św. Katarzyny (stąd też nazwa - katarzynki). Dziś nikt już nie wierzy w andrzejkowe wróżby, ale andrzejki stały się okazją do zabawy, i to nie tylko dla tych, którzy nie znaleźli jeszcze swojej drugiej połówki, a  dla wszystkich: starszych, młodszych, zamężnych lub nie. W andrzejkową noc wróżymy i "przepowiadamy" przyszłość. Jak? Za pomocą wosku, klucza, jabłka i ... butów.

 

 

Lanie wosku

 

Lanie wosku to chyba jedna z najpopularniejszych andrzejkowych wróżb. Potrzebne są: duża miska z zimną wodą, klucz z dużą dziurką i świeczka. Roztopiony wosk lub wosk z palącej się świeczki wlewamy przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. Kształt, jaki powstanie, serce - miłość, gwiazda - szczęście, obrączka - małżeństwo, pies - przyjaźń, itd, itp. Najważniejsze, by w każdym kształcie znaleźć coś pozytywnego i by dobrze się przy tym bawić.

 

Układanie butów

 

To tak naprawdę wyścig butów: który but pierwszy "dojdzie" do mety - wygrywa. Metą zawsze są drzwi pokoju/pomieszczenia, w którym odbywa się zabawa. Co jest potrzebne? Niewiele, bo tylko... buty. Każdy z uczestników zabawy ściaga buty. Wyznaczamy linię start i rozpoczynamy wyścig. Ustawiamy kolejno za sobą buty wszystkich uczestników, a ten uczestnik, którego but pierwszy dotrze do mety, czyli do drzwi - wygrywa. Kiedyś oznaczało to, że dana dziewczyna pierwsza wyjdzie za mąż. Dziś możemy ustanowić inne "wygrane" - np. "spełnienie marzeń".

 

Rzucanie skórką jabłka

 

Do wykonania tej wróżby potrzebne będą tylko jabłka (przynajmniej tyle, ilu uczestników) oraz nóż. Obieramy jabłka ze skórki starając się przy tym, by skórka była jak najdłuższa. Następnie rzucamy obierki za siebie przez lewę ramię. Litera, w jaką ułoży się skórka, będzie pierwszą literą imienia przyszłego męża, żony.

 

Przekłuwanie serca z imionami

 

Na dwóch kartkach (najlepiej w kształcie serca) wypisujemy imiona: na jednej kartce imiona żeńskie, na drugiej męskie. Odwracamy kartkę tak, by bawiący się nie widzieli zapisanej strony. Uczestnicy zabawy kolejno przebijają igłą lub szpilką kartki z imionami płci przeciwnej. Imię, na jakie trafią, mą być imieniem przyszłego męża lub żony.

 

 

Proszę przeczytać tekst jeszcze raz i zaznaczyć, czy podane zdania są rawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego