09 października 2023

2. Dopasuj nazwy zawodów do podanych wypowiedzi.

3. Obejrzyj wideo 5 Kroków do znalezienia dobrej pracy. Wynotuj wszystkie czasowniki w trybie rozkazującym i podaj formy bezokolicznika.

Przykład:

Bądź na bieżąco.

bądź - bezokolicznik: być

4. Obejrzyj wideo i odpowiedz na pytania:

1. Kim jest główny bohater? Gdzie on pracuje?

2. Wynotuj 3 idiomy ze słowem pies / psi.

3. Co to znaczy "zarabiać dwa patyki więcej"? Czy znasz inne slangowe określenia pięniędzy?

Czy znasz te słowa? Przeczytaj przykłady.

GRAMATYKA

5. Uzupełnij tekst poprawnymi formami czasowników w nawiasach (tryb rozkazujący).

*Jeśli nie pamiętasz reguł tworzenia trybu rozkazującego, przeczytaj informacje na tej stronie.

PRZYGOTOWANIE DO ZADANIA JĘZYKOWEGO

7. Dopasuj nagłówki do podanych części CV.

8. Przeczytaj tekst i zdecyduj, czy podane zdania sa prawdziwe czy fałszywe. Wpisz P przy zdaniach prawdziwych i F przy zdaniach, które uważasz za fałszywe.

9. Wyobraź sobie, że jesteś jedną z podanych osób. Przedstaw się wykorzystując podane informacje. W swojej wypowiedzi użyj zwrotów: urodzić się / uczęszczać do szkoły podstawowej, do liceum / ukończyć szkołę podstawową, liceum / zdać maturę, egzamin maturalny / rozpocząć studia / obronić pracę licencjacką, magisterską / ukończyć studia / rozpocząć pracę.

1. Małgorzata Walewska / 13.06.1997 / Lublin / filologia angielska / UG / szkoła językowa Lingua / angielski i niemiecki

2. Katarzyna Wodzisławska / 8.10.1995 / Przemyśl / informatyka / UŁ / firma komputerowa Proficomp / sklep elektroniczny APF / angielski

3. Wojciech Motławski / 29.12.1989 / Szczecin / matematyka / UW / szkoła podstawowa / Liceum Ogólnokształcące I / studia doktoranckie / francuski

*Pamiętaj o alternacjach w odmianie czasownika zacząć / rozpocząć w czasie przeszłym!

ZADANIE JĘZYKOWE

10a. Jesteś absolwentką / absolwentem filologii polskiej / dziennikarstwa. Szukasz pracy w Polsce. Lubisz pisać, znasz najnowsze technologie, śledzisz media społecznościowe. Chciałabyś / chciałbyś znaleźć pracę odpowiadającą twoim kwalifikacjom i zainteresowaniom. Przejrzyj oferty pracy na portalu pracuj.pl. Czy znalazłaś / znalazłeś coś dla siebie?

10b. Zainteresowała cię ta oferta pracy. Przeczytaj ogłoszenie i odpowiedz na pytania:

- jak nazywa się firma,

- jaka jest nazwa stanowiska,

- gdzie znajduje się siedziba tej firmy,

- jaką umowę oferują,

- czy trzeba jeździć do biura,

- jakie są wymagania wobec kandydata,

- czy oprócz wynagrodzenia firma oferuje jakieś benefity?

Przygotuj CV, życiorys i list motywacyjny.

ZESZYT ĆWICZEŃ

B2. Lekcja 3. Praca w Polsce

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego