Inne w tej kategorii

31/01/20

Taki dzień jak dzisiaj zdarza się raz na kilka lat. Dokładnie raz na cztery lata.

 

 

 

W tym roku luty ma wyjątkowo 29 dni. Taka sytuacja powtarza się co 4 lata, czyli co cztery lata zamiast 365 dni w roku mamy 366. Dlaczego?

 

 

 

 

Rok przestępny - dlaczego co cztery lata dodajemy jeden dzień?

 

 

 

Rok przestępny to rok kalendarzowy, który ma 366 dni, czyli o jeden dzień więcej niż rok nieprzestępny. Wprowadzenie dodatkowego dnia do kalendarza co cztery lata związane jest z obrotem Ziemi wokół Słońca, który wcale nie trwa dokładnie 365 dni. Ziemia obiega Słońce w 365 dni i ok. 6 godzin, więc co cztery lata mamy jeden dodatkowy dzień. Aby wyrównać rok kalendarzowy z rokiem astronomicznym należy ten jeden dodatkowy dzień gdzieś dodać. Gdyby wszystkie lata miały 365 dni, to pory roku zaczęłyby się przesuwać i czerwiec wypadałby w środku zimy!
 

 

Przestępny - co to znaczy?
 

 

W języku angielskim występuje określenie leap year, w języku francuskim l’année bissextile, w języku niemieckim das Schaltjahr, natomiast w języku polskim rok mający 366 dni nazywa się rokiem przestępnym (uwaga - nie "przestępczym", choć często możecie usłyszeć właśnie taką formę; to błąd!). Przymiotnik przestępny pochodzi od czasownika przestąpić, czyli inaczej przekroczyć - liczba dni w tym roku przekracza normalną liczbę dni jaką jest 365. 

 

 

 

 

POLECANE:

 

 

 

Focus TV. Wehikuł czasu

 

Rok przestępny - kiedy wypada i ile ma dni?

 

Czytanie B2. Rok przestepny

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego