I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Czytanie B2. Rok przestepny

Taki dzień jak dzisiaj zdarza się raz na kilka lat. Dokładnie raz na cztery lata.

 

 

 

W tym roku luty ma wyjątkowo 29 dni. Taka sytuacja powtarza się co 4 lata, czyli co cztery lata zamiast 365 dni w roku mamy 366. Dlaczego?

 

 

 

 

Rok przestępny - dlaczego co cztery lata dodajemy jeden dzień?

 

 

 

Rok przestępny to rok kalendarzowy, który ma 366 dni, czyli o jeden dzień więcej niż rok nieprzestępny. Wprowadzenie dodatkowego dnia do kalendarza co cztery lata związane jest z obrotem Ziemi wokół Słońca, który wcale nie trwa dokładnie 365 dni. Ziemia obiega Słońce w 365 dni i ok. 6 godzin, więc co cztery lata mamy jeden dodatkowy dzień. Aby wyrównać rok kalendarzowy z rokiem astronomicznym należy ten jeden dodatkowy dzień gdzieś dodać. Gdyby wszystkie lata miały 365 dni, to pory roku zaczęłyby się przesuwać i czerwiec wypadałby w środku zimy!
 

 

Przestępny - co to znaczy?
 

 

W języku angielskim występuje określenie leap year, w języku francuskim l’année bissextile, w języku niemieckim das Schaltjahr, natomiast w języku polskim rok mający 366 dni nazywa się rokiem przestępnym (uwaga - nie "przestępczym", choć często możecie usłyszeć właśnie taką formę; to błąd!). Przymiotnik przestępny pochodzi od czasownika przestąpić, czyli inaczej przekroczyć - liczba dni w tym roku przekracza normalną liczbę dni jaką jest 365. 

 

 

 

 

POLECANE:

 

 

 

Focus TV. Wehikuł czasu

 

Rok przestępny - kiedy wypada i ile ma dni?

 

31/01/20

Inne w tej kategorii