I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Learn polish online

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W tym dniu mężczyźni wręczają paniom drobne prezenty. Najczęściej są to bukiety kwiatów lub czekoladki. W niektórych krajach Dzień Kobiet jest równocześnie Dniem Matki.

 

Dzień Kobiet był również bardzo popularny w PRL-u. Kobiety otrzymywały wówczas kwiaty oraz rajstopy. Najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Również i dziś najpopularniejszym prezentem są kwiaty, często są to pierwsze wiosenne tulipany, żonkile lub hiacynty.

 

Dlaczego 8 marca?

 

Istnieje wiele teorii na temat daty Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jedna z nich mówi, iż data została wybrana z powodu wydarzeń, które miały miejsce w 1908 roku w Ameryce. 8 marca 1908 roku w fabryce tekstyliów w Nowym Jorku wybuchł strajk. Pracownice fabryki zażądały polepszenia warunków pracy i równego traktowania. Właściciel firmy, nie wiedząc co zrobić ze strajkującymi kobietami, zamknął je w fabryce. Niestety w fabryce wybuchł pożar. W pożarze zginęło 129 kobiet. Inne źródła podają, iż 8 marca 1908 miały miejsce masowe strajki kobiet pracujących w fabrykach tekstyliów. Na ulicę wyszło wówczas 15 000 tysięcy pracownic, które sprzeciwiały się złym warunkom panującym w ich miejscach pracy.

 

Historia święta

 

Po raz pierwszy Dzień Kobiet był obchodzony 28 marca 1909 roku w USA. Rok później podczas spotkania kobiet w Kopenhadze zdecydowano o oficjalnych obchodach Dnia Kobiet, nie wybrano jednak daty tego święta. Dlatego pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się nie 8, a 19 marca 1911 roku w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Danii. W czasie I wojny światowej protesty 8 marca były również rodzajem antywojennych demonstracji, wyrazem sprzeciwu wobec wojny i przemocy.

 

Niestety po II wojnie światowej w wielu krajach Dzień Kobiet zaczął być wykorzystywany w celach propagandowych i stracił swój pierwotny charakter. W krajach socjalistycznych Dzień Kobiet był oficjalnym świętem państwowym, często był to dzień wolny od pracy. W Polsce oficjalne obchody Dnia Kobiet zniesiono dopiero w 1993 roku. 

 

Ważną datą w historii Międzynarodowego Dnia Kobiet jest rok 1975, rok ogłoszony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Rokiem Kobiet. Od tego roku również ONZ oficjalnie świętuje Dzień Kobiet.

 

Dzień Kobiet dzisiaj

 

Dzień Kobiet jest i dziś pretekstem do rozmów na temat sytuacji kobiet. Bo choć mamy XXI wiek i trudno w to uwierzyć, wciąż istnieją kraje, w których kobiety są traktowane gorzej od mężczyzn.

 

03 marca 2019

Słownik

 

wręczać - dawać

otrzymywać - dostawać

pracownica - kobieta, która gdzieś pracuje

sprzeciwiać się - nie zgadzać się na coś

Proszę przeczytać tekst Dzień Kobiet i zaznaczyć, czy podanie zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).

 

Przykład:

 

0. Dzień Kobiet obchodzony jest tylko w Europie.       

nieprawda

 

Dzień Kobiet obchodzony jest nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

 

 

 


pobierz pdf