09 października 2023

2. Dopasuj nazwy zawodów do podanych wypowiedzi.

3. Zapoznaj się z podanymi poniżej strukturami. Opowiedz, czym zajmują się przedstawiciele podanych zawodów według wzoru.

0.  nauczyciel

Przykład:

Jestem nauczycielem.

Pracuję jako nauczyciel.

Pracuję w szkole podstawowej.

Zajmuję się uczeniem dzieci i młodzieży.

Uczę dzieci i młodzież.

1. tłumacz, 2. historyk sztuki, 3. kucharz, 4. lektor języka obcego, 5. architekt

4. Obejrzyj wideo 5 Kroków do znalezienia dobrej pracy. Wynotuj wszystkie czasowniki w trybie rozkazującym i podaj formy bezokolicznika.

Przykład:

Bądź na bieżąco.

bądź - bezokolicznik: być

5. Obejrzyj wideo i odpowiedz na pytania:

1. Kim jest główny bohater? Gdzie on pracuje?

2. Wynotuj 3 idiomy ze słowem pies / psi.

3. Co to znaczy zarabiać dwa patyki więcej"? Czy znasz inne slangowe określenia pięniędzy?

Czy znasz te słowa? Przeczytaj przykłady.

GRAMATYKA

6. Uzupełnij tekst poprawnymi formami czasowników w nawiasach (tryb rozkazujący).

*Jeśli nie pamiętasz reguł tworzenia trybu rozkazującego, przeczytaj informacje na tej stronie.

7. Do podanych nazw zawodów dopisz formy żeńskie.

PRZYGOTOWANIE DO ZADANIA JĘZYKOWEGO

8. Dopasuj nagłówki do podanych części CV.

9. Przeczytaj tekst i zdecyduj, czy podane zdania sa prawdziwe czy fałszywe. Wpisz P przy zdaniach prawdziwych i F przy zdaniach, które uważasz za fałszywe.

10. Wyobraź sobie, że jesteś jedną z podanych osób. Przedstaw się wykorzystując podane informacje. W swojej wypowiedzi użyj zwrotów: urodzić się / uczęszczać do szkoły podstawowej, do liceum / ukończyć szkołę podstawową, liceum / zdać maturę, egzamin maturalny / rozpocząć studia / obronić pracę licencjacką, magisterską / ukończyć studia / rozpocząć pracę.

1. Małgorzata Walewska / 13.06.1997 / Lublin / filologia angielska / UG / szkoła językowa Lingua / angielski i niemiecki

2. Katarzyna Wodzisławska / 8.10.1995 / Przemyśl / informatyka / UŁ / firma komputerowa Proficomp / sklep elektroniczny APF / angielski

3. Wojciech Motławski / 29.12.1989 / Szczecin / matematyka / UW / szkoła podstawowa / Liceum Ogólnokształcące I / studia doktoranckie / francuski

*Pamiętaj o alternacjach w odmianie czasownika zacząć / rozpocząć w czasie przeszłym!

ZADANIE JĘZYKOWE

1. Jesteś absolwentką / absolwentem filologii polskiej / dziennikarstwa. Szukasz pracy w Polsce. Lubisz pisać, znasz najnowsze technologie, śledzisz media społecznościowe. Chciałabyś / chciałbyś znaleźć pracę odpowiadającą twoim kwalifikacjom i zainteresowaniom. Przejrzyj oferty pracy na portalu pracuj.pl. Czy znalazłaś / znalazłeś coś dla siebie?

2. Zainteresowała cię ta oferta pracy. Przeczytaj ogłoszenie i odpowiedz na pytania:

- jak nazywa się firma,

- jaka jest nazwa stanowiska,

- gdzie znajduje się siedziba tej firmy,

- jaką umowę oferują,

- czy trzeba jeździć do biura,

- jakie są wymagania wobec kandydata,

- czy oprócz wynagrodzenia firma oferuje jakieś benefity?

Przygotuj CV, życiorys i list motywacyjny.

ZESZYT ĆWICZEŃ

Lekcja 2 Praca w Polsce

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego