09 października 2023

1. Przeczytaj biografię Wisławy Szymborskiej i zdecyduj, czy podane zdania są prawdziwe czy nieprawdziwe.

 

 

Wisława Szymborska urodziła się 2 VII 1923 roku w Kórniku. W 1924 roku jej rodzina przeprowadziła się do Torunia, a w 1929 roku do Krakowa. Od 1929 do 2012 roku mieszkała w Krakowie.

W 1941 roku zdała maturę. W latach 1945-1948 studiowała filologię polską i socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nie ukończyła jednak żadnego z tych kierunków. W kwietniu 1948 roku wyszła za poetę, tłumacza i krytyka literackiego Adama Włodka. Byli małżeństwem 6 lat, w 1954 małżeństwo skończyło się rozwodem.

Szymborska debiutowała w marcu 1945 roku wierszem Szukam słowa w dodatku do „Dziennika Polskiego”. W latach 1953-1981 pracowała w tygodniku „Życie Literackie”.

W maju 1955 roku otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1995 została członkiem Polskiej Akademii Nauk. Rok później Wisława Szymborska otrzymała nagrodę polskiego PEN Clubu oraz literacką Nagrodę Nobla.

Zmarła 1 II 2012 roku w Krakowie.

Wisława Szymborska opublikowała 13 tomików wierszy, a jej wiersze zostały przetłumaczone na ponad 40 języków.

 

 

Przykład:

 

Wisława Szymborska urodziła się dwunastego lipca tysiąc dziewięćset dwudziestego trzeciego roku.

 

NIEPRAWDA

Wisława Szymborska urodziła się drugiego lipca tysiąć dziewięćset dwudziestego trzeciego roku.

 

 

 

2. Wisława Szymborska opublikowała 13 tomów wierszy. Sprawdź na stronie Fundacji im. Wisławy Szymborskiej ich tytuły i wynotuj daty wydania poszczególnych tomów. Uwaga! Zapisz słownie wszystkie liczebniki.

 

 

3. W 2023 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Szymborskiej. Obejrzyj wideo i odpowiedz na pytanie: jak Kraków, ukochane miasto poetki, uczcił jej setne urodziny?

 

 

 

 

 

4. Obejrzyj materiały z konferencji prasowej i odpowiedz na pytanie: jakie inne wydarzenia zorganizowane zostały / zostaną w 2023 roku? 

 

 

 

5. Szymborska, oprócz poezji, zajmowała się również innymi dziedzinami sztuki. Jedną z jej ulubionych rozrywek było tworzenie wyklejanek. Obejrzyj wideo i odpowiedz na pytania:

1. Jaką funkcję wyklejanki spełniały w życiu Szymborskiej?

2. Komu i jakie pocztówki wysyłała poetka?

3. Kim był Ryszard Matuszewski i co mówi na temat twórczości Szymborskiej?

4. W filmie wypowiadają się dwie osoby? Kim one są? 

5. Czym są wyklejanki? Na czym polega ta technika sztuki?

 

 

 


ZADANIE JĘZYKOWE


W 2024 roku przypada okrągła rocznica urodzin znanego pisarza / pisarki z Twojego kraju. Przeanalizuj kalendarz wydarzeń zorganizowanych z okazji setnej rocznicy urodzin Wisławy Szymborskiej i zaplanuj 10 różnych wydarzeń kulturalnych / rozrywkowych z okazji urodzin tego pisarza / tej pisarki. Zaplanuj prezentację wydarzeń podczas konferencji prasowej.

 


Lekcja 3, część 2 

Lekcja 3 Kultura i nauka

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego