09 października 2023

1. Ułóż plan opowiadania w odpowiedniej kolejności.

 

 

 

2. Uzupełnij tekst poprawnymi formami czasowników podanych w nawiasach (czas przeszły).

 

 

 

3. Uzupełnij tekst poprawnymi formami wyrazów podanych w nawiasach.

 

 

 

4. Przeczytaj historię Dolores i Jana jeszcze raz i opowiedz ją z perspektywy:

 

A) Dolores (pierwsza osoba, rodzaj żeński),

B) Jana (pierwsza osoba, rodzaj męski),

C) rodziców Dolores (pierwsza osoba, liczba mnoga).

 

Jan urodził się 5 marca 1919 r. (piątego marca tysiąc dziewięćset dziewiętnastego roku) w malutkiej miejscowości na wschodzie kraju. Jego rodzice byli bardzo pracowitymi i ceniącymi edukację ludźmi. Jan od najmłodszych lat interesował się nauką i literaturą. Spędzał długie godziny w szkolnej bibliotece pochłaniając każdą dostępną książkę.
 
W szkole Jan był świetnym uczniem. Jego największym marzeniem były studia na uniwersytecie w Krakowie. Niestety, rok 1939 przyniósł wybuch II wojny światowej i Jan został wcielony do wojska.
 
W 1945 roku, po zakończeniu wojny, Jan wrócił do swojej rodzinnej miejscowości i rozpoczął pracę jako nauczyciel języka polskiego w szkole. Jednak po wojnie nie czuł się już tak dobrze w rodzinnym domu.
 
Zdesperowany podjął decyzję o wyjeździe, najpierw z rodzinnego miasta, a potem z kraju. Tak rozpoczęła się jego wieloletnia podróż, podczas której zwiedził najdalsze regiony świata. W 1949 roku przybył do Meksyku, gdzie poznał Dolores, piękną i pełną życia kobietę. Dolores i Jan zakochali się w sobie, ale rodzice Dolores nie zaakceptowali związku córki z obcokrajowcem. Jan i Dolores musieli się rozstać. Oboje byli zdruzgotani decyzją rodziców dziewczyny.
 
Zrozpaczony Jan opuścił Meksyk i udał się w długą podróż po Stanach Zjednoczonych. W trakcie podróży zaczął pisać reportaże z miejsc, które odwiedzał. Jego książki stały się niezwykle popularne i znane na całym świecie.
 
W jednej z tych książek Jan opisał swoją historię z młodości, włączając w nią opowieść o Dolores. Jego wspomnienia przyciągnęły uwagę czytelników na całym świecie i zyskały uznanie najważniejszych krytyków literackich.
 
Pewnego dnia Jan otrzymał e-mail w języku hiszpańskim. To była wiadomość od Dolores. Po kilku tygodniach wymiany e-maili Jan i Dolores postanowili się spotkać. Oboje, choć otoczeni innymi ludźmi, przez całe życie czuli się bardzo samotni. Już na pierwszym spotkaniu okazało się, że łączące ich kiedyś uczucie jest nadal bardzo silne.
 
Jan i Dolores spędzili resztę swojego życia podróżując razem, dzieląc się swoimi historiami i doświadczeniami. Ich miłość przetrwała próbę czasu i odległości, a podróże stały się ich wspólną pasją. Pod koniec życia przeprowadzili się do Meksyku i tam spędzili ostatnie wspólne lata.
 

Lekcja 3 Kultura i nauka - część 2. Zeszyt ćwiczeń

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego