08 grudnia 2023

Jest taki dzień...

 

1. Przeczytaj tekst Święty Mikołaj i zdecyduj, czy podane zdania są prawdziwe, czy nieprawdziwe. Wpisz P, jeśli uważasz, że zdanie jest prawdziwe. Wpisz N, jeśli uważasz, że zdanie jest nieprawdziwe.

2. Zgodnie z tradycją Mikołaj przynosi prezenty dzieciom i dorosłym. Przeczytaj teksty i dopasuj ilustracje do wypowiedzi. Co otrzymał w prezencie tata, a co mama, babcia i pozostali członkowie rodziny?

 

 

MAMA: Jestem nauczycielką i pracuję w szkole. Często piszę w zeszytach uczniów i w dzienniku. Niestety, w zeszłym tygodniu zgubiłam mój ulubiony niebieski długopis.

 

TATA: Bardzo lubię sport. Często chodzę na siłownię, biegam, a na wiosnę chcę zacząć jeździć na rowerze.

 

BABCIA: Ciągle mi zimno. Lubię nosić ciepłe i wygodne ubrania.

 

DZIADEK: Moje wnuki mieszkają daleko i bardzo za nimi tęsknię. Chciałbym częściej z nimi rozmawiać. Niestety, mój stary telefon nie ma kamery ani aparatu.

 

JANEK: Uwielbiam bawić się klockami i budować wysokie wieże. Często robimy z tatą zawody, kto zbuduje wyższą wieżę w krótszym czasie.

 

ZOSIA: Moja mama jest nauczycielką i ja też chciałabym zostać w przyszłości nauczycielką. Lubię bawić się w szkołę. Uczę moje misie i lalki.

 

OLA: Jestem studentką polonistyki. Bardzo lubię czytać. Literatura to moja pasja.

 

 

3. Opisz prezenty z ćw. 2 według wzoru.

 

Święty Mikołaj podarował mamie długopis.

 

 

4. Masz dużą rodzinę. Opowiedz, co kupisz poszczególnym członkom swojej rodziny i dlaczego.

 

Mama: teatr, bilet / tata: podróże, album / siostra: moda, sukienka / brat: komputery, gra / przyjaciółka Magda: rock, płyta CD / babcia Jadzia: książki, czytnik / dziadek Franek: gotowanie, książka kucharska / ciocia Weronika: sztuka, bilet / wujek Tomek: rower, kask

 

 

5. Wyobraź sobie, że wygrałaś / wygrałeś bon zakupowy o wartości 1000 złotych do wykorzystania w sklepie Bonito.pl. Postanowiłaś / Postanowiłeś wykorzystać go na zakup części prezentów z ćw. 4. Przejrzyj ofertę sklepu i wybierz album o podróżach dla taty, książkę kucharską dla dziadka Franciszka, grę dla brata oraz płytę CD dla Magdy.

 

 

MÓWIENIE / PISANIE

 

6. Opisz ilustrację.

*Pamiętaj, że opis ilustracji składa się z kilku elementów. Opisz osoby widoczne na ilustracji, miejsce, w którym się znajdują oraz czynności, które wykonują. Podane poniżej pytania pomogą Ci wykonać to ćwiczenie: 

  • Ile osób widzisz na tym zdjęciu? Jak one wyglądają, jak są ubrane, co robią? Gdzie się znajdują?
  • Co jest na pierwszym planie, a co na drugim planie / w głębi / w tle?
  • Jaki nastrój panuje na tym zdjęciu?

 

 

 

7. Posłuchaj nagrania i obejrzyj teledysk. Jaką historię opowiada? Jak myślisz, co wydarzyło się wcześniej, a co może wydarzyć się później?

 

 

 

8. Top 10 polskich piosenek świątecznych. Posłuchaj piosenek i przygotuj własne zestawienie najładniejszych piosenek światecznych.

 

Lekcja 5. Jest taki dzień

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego