14 listopada 2023

1. Paulina Górska to popularna blogerka propagująca zdrowy i ekologiczny styl życia. Prowadzi na Instagramie konto @eko.paulinagorska. W każdy czwartek publikuje 10 pozytywnych informacji na temat działań podejmowanych przez różne kraje i instytucje, które mają na celu ochronę środowiska. Przeczytaj informacje podane na grafikach. Która z nich jest według Ciebie najważniejsza? Która z proponowanych zmian może najbardziej wpłynąć na środowisko?

 

 

 

2. Posłuchaj nagrania i wynotuj sposoby na ochronę środowiska zaproponowane przez Martę z Centrum Nauki Experyment w Gdyni.

 

 

 

3. Przeczytaj tekst Jak dbać o środowisko? 10 sposobów, jak dbać o Ziemię i chronić środowisko i stwórz na jego podstawie dekalog ekologicznego stylu życia.

 

 

4. Co możesz zrobić dla środowiska? Uzupełnij tekst poprawnymi formami podanych czasowników (tryb rozkazujący).

 

 

 

5. Jedną z akcji propagujących dbanie o środowisko jest "Godzina dla Ziemi". Posłuchaj nagrania i zdecyduj, czy podane zdania są prawdziwe (wpisz P) czy nieprawdziwe (wpisz N).

 

 

 

*czy wiesz, czym różni się zapis ziemia od Ziemia? Kiedy wyraz ten zapisujemy dużą, a kiedy małą literą? Przeczytaj odpowiedź na to pytanie w poradni językowej PWN.

 

 

6. Czy wiesz, czym jest ślad węglowy? Przeczytaj artykuł na stronie Carbon Footprint Foundation i odpowiedz na pytania:

1. Czym jest ślad węglowy?

2. Co oznacza termin globalne ocieplenie?

3. Czym różni się ślad węglowy od śladu ekologicznego?

4. Kiedy przypada Dzień Długu Ekologicznego i co on oznacza?

5. Ile ton CO2 wytwarza statystyczny Polak?

6. Co składa się na ślad węglowy i ekologiczny przeciętnego człowieka?

 

 

7. Uzupełnij tekst podanymi wyrazami w odpowiedniej formie.

 

 

 

8. Ślad węglowy spędza sen z powiek ekologom i wszystkim, którym leży na sercu przyszłość naszej planety. Wyjaśnij znaczenie podanych związków frazeologicznych. Ułóż jedno zdanie z każdym z nich.

 

 

9. Obejrzyj film i odpowiedz na pytanie: jakie konsekwencje niosą za sobą zmiany klimatu?

 

 

 

10. Posłuchaj nagrania jeszcze raz i uzupełnij tekst.

 

 

 

11. Jednym z największych zagrożeń dla naszej planety jest globalne ocieplenie. Obejrzyj film i wynotuj możliwe skutki globalnego ocieplenia, o jakich mowa w nagraniu.

 

 

 

12. Godzina dla Ziemi to akcja o zasięgu globalnym. Ale o środowisko powinniśmy zadbać również w swoim lokalnym regionie. Przykładem takiej lokalnej inicjatywy jest np. Sąsiedzka umowa śmieciowa z Wrocławia, o której możesz przeczytać tutaj. Zaplanuj 5 podobnych działań, które mógłbyś zrealizować wraz z sąsiadami w najbliższej okolicy. 


ZESZYT ĆWICZEŃ

Lekcja 9. Ekologia

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego