Inne w tej kategorii

05/03/19

Jesteś dziennikarzem/dziennikarką. Pracujesz w tygodniku dla kobiet. Przeprowadzasz wywiad z Marią Skłodowską - Curie z okazji jej sześćdziesiątych urodzin. Dopasuj pytania do odpowiedzi uczonej.

 

 

Przykład: 

0. A. Jak zaczęła się twoja przygoda z naukami ścisłymi?

- Fizyką interesuję się od dzieciństwa. Mój ojciec był nauczycielem matematyki i fizyki, a matka dyrektorką szkoły dla dziewcząt. W domu często rozmawialiśmy o różnych zjawiskach, a ojciec tłumaczył nam otaczający nas świat.

 

1. -?-

- Tak, przez 3 lata pracowałam jako nauczycielka na wsi koło Płocka. Uczyłam dzieci państwa Żorawskich.

 

2. -?-

- Drugą (śmiech), pierwszą od zawsze była nauka. 

 

3. -?-

- Kazimierz był moim najlepszym przyjacielem. Byłam młodą dziewczyną, a on był pierwszym mężczyzną w moim życiu. Zakochałam się w nim, planowaliśmy się pobrać. Niestety na drodze stanęły nam problemy, o których nie chcę rozmawiać. 

 

4. -?-

- W muzeum tym pracował mój kuzyn Józef. Józef był kierownikiem pracowni fizycznej. Uwielbiałam spędzać czas z nim i z Napoleonem Milicerem, kierownikiem pracowni chemicznej, obserwować ich pracę, uczestniczyć w doświadczeniach. Dużo się od

nich nauczyłam.

 

5. -?-
- Kiedy byłam młoda, kobiety nie mogły studiować na uniwersytetach. Uniwersytety przyjmowały tylko mężczyzn. W Paryżu studiowała wówczas już moja siostra Bronisława, więc postanowiłam do niej dołączyć.

 

6. -?-

Było ciężko, dużo się uczyłam, jednocześnie pracowałam. W 1983 roku skończyłam fizykę, a rok poźniej uzyskałam dyplom z matematyki.

 

7. -?-

Piotr również studiował na Sorbonie. Potem pracował w Szkole Fizyki i Chemii w Paryżu, a po trzech latach został asystentem profesora Desainsa. Poznaliśmy się na uczelni. Oboje interesowaliśmy się tymi samymi zjawiskami fizycznymi. W 1895 roku wzięliśmy ślub.

 

8. -?-

Bardzo lubiłam pracę z moim mężem. Wspieraliśmy się i uzupełnialiśmy i w domu i w laboratorium. Niestety w 1906 roku Piotr zginął w wypadku.

 

9. -?-

-Tak, Irena i Ewa odziedziczyły po nas zamiłowanie do nauki. Irena pracowała ze mną w Instytucie Radowym w Paryżu, a w 1946 roku została jego dyrektorem. Jestem z niej bardzo dumna. Jako pierwsza kobieta została wiceministrem do spraw badań naukowych, a potem komisarzem do spraw energii atomowej. 

 

10. -?-

- Ewy nigdy nie interesowały nauki ścisłe. Interesowała się naukami humanistycznymi. Od dziecka dużo czytała i pisała. Ma świetny styl i lekkie pióro. Jestem bardzo dumna z obu moich córek.

 

11. -?-

- Wspaniałe! Bycie docenianym dodaje skrzydeł do pracy. A nagroda, jaką jest Nobel, to jedna z najważniejszych nagród dla naukowców. Cieszę się, że komitet noblowski docenił naszą pracę.

 

12. -?-

- Mam dla was tylko jedną radę. Pamiętajcie: niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć.

 

 

A. - Jak zaczęła się twoja przygoda z naukami ścisłymi?

 

B. - Pracowaliście razem w laboratorium, wspólnie prowadziliście badania nad promieniotwórczością. Powiedz, jak to jest pracować z mężem?

 

C. - Twoja druga córka została za to sławną dziennikarką i pisarką.

 

D. - Wiedzę zdobytą w muzeum wykorzystałaŚ potem na studiach na Sorbonie i w późniejszej pracy naukowej. Dlaczego nie studiowałaś w kraju?

 

E. - Ty również pracowałaś jako nauczycielka, prawda?

 

F. - Po powrocie do Warszawy często można było cię spotkać w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Co w muzeum rolnictwa robiła młoda dziewczyna jak ty?

 

G. - Kim dla ciebie był Kazimierz?

 

H. - Tam też poznałaś Kazimierza, swoją pierwszą wielką miłość.

 

I. - Na Sorbonie studiowałaś dwa kierunki: matematykę i fizykę. Jak dałaś radę łączyć ze soba dwa tak trudne kierunki studiów?

 

J. - Nie poddałaś się jednak wtedy żałobie i kontynuowałaś badania. Miłość do nauki przekazałaś również córkom. Twoja córka Irena również zajęła się fizyką i chemią.

 

K. - Na koniec najważniejsze pytanie. Jakie to uczucie być dwukrotną laureatką Nagrody Nobla?

 

L. - Dwa dyplomy to nie wszystko, co przyniósł ci wtedy Paryż. Poznałaś tam też Piotra. Zdradzisz, jak się poznaliście?

 

M. - Czy możesz naszym czytelniczkom, które jak ty marzą o karierze naukowej, udzielić dobrej rady?

 

 

Słowniczek do tekstu

 

nauki ścisłe - nauki matematyczne i przyrodnicze

dziewczęta - młode dziewczyny

zjawisko - to, co dzieje się wokół nas

pracownia - tu: laboratorium; miejsce, gdzie prowadzi się badania

kierownik - osoba, która kieruja pracą innych; dyrektor

doświadczenie - eksperyment

postanowić - zdecydować

uczelnia - uniwersytet

wspierać się - pomagać

dodawać skrzydeł - motywować, sprawiać, że ktoś z chęcią coś robi

 


wersja pdf

Prawidłowe odpowiedzi:

1.E, 2. H, 3. G, 4. F, 5. D, 6. I, 7. L, 8. B, 9. J, 10. C, 11. K, 12. M

Maria Skłodowska-Curie

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego