Mazurek DÄ browskiego
ChoÄ Mazurek DÄ browskiego jest oficjalnym hymnem Polski dopiero od 1927 roku, to sama pieĆĆ jest duĆŒo starsza. WczeĆniej znana byĆa jako PieĆĆ LegionĂłw Polskich we WĆoszech. Jej autor, JĂłzef Wybicki, byĆ przede wszystkim politykiem ale do historii przeszedĆ jako autor tekstu, ktĂłry po latach staĆ siÄ jednym z najwaĆŒniejszych symboli Polski.
W 1797 roku we WĆoszech utworzono Legiony Polskie, ktĂłrych dowĂłdcÄ zostaĆ Jan Henryk DÄ browski. W lipcu 1797 roku, na proĆbÄ generaĆa DÄ browskiego, JĂłzef Wybicki napisaĆ tekst PieĆĆ LegionĂłw Polskich we WĆoszech. PieĆĆ Ćpiewana byĆa do melodii popularnego wĂłwczas taĆca zwanego mazurem. Autor melodii nie jest niestety znany. Pierwsze wykonanie PieĆni LegionĂłw odbyĆo siÄ 20 lipca na rynku w Reggio nellâEmillia, gdzie stacjonowaĆy polskie wojska.
26 lutego 1927 roku Mazurek DÄ browskiego zostaĆ oficjalnie uznany za hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Dawny tekst Mazurka rĂłĆŒni siÄ nieco od wersji, ktĂłrÄ znamy dzisiaj. Z szeĆciu zwrotek zostaĆy cztery, a pierwszy fragment zamiast âJeszcze Polska nie umarĆaâ brzmi âJeszcze Polska nie zginÄĆaâ. Oficjalny i jedyny obowiÄ zujÄ cy tekst hymnu reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
\Jeszcze Polska nie zginÄĆa,
Kiedy my ĆŒyjemy.
Co nam obca przemoc wziÄĆa,
SzablÄ odbierzemy.
Marsz, marsz DÄ
browski,
Z ziemi wĆoskiej do Polski.
Za twoim przewodem
ZĆÄ czym siÄ z narodem.
Przejdziem WisĆÄ, przejdziem WartÄ,
BÄdziem Polakami.
DaĆ nam przykĆad Bonaparte,
Jak zwyciÄĆŒaÄ mamy.
Marsz, marsz ...
Jak Czarniecki do Poznania
Po szwedzkim zaborze,
Dla ojczyzny ratowania
WrĂłcim siÄ przez morze.
Marsz, marsz ...
JuĆŒ tam ojciec do swej Basi
MĂłwi zapĆakany
- SĆuchaj jeno, pono nasi
BijÄ w tarabany.
Marsz, marsz âŠ
Tekst Mazurka nawiÄ zuje do historii Polski. Refren jest apelem do generaĆa JĂłzefa DÄ browskiego, dowĂłdcy LegionĂłw Polskich, by wraz z podlegĆymi mu wojskami wyruszyĆ z WĆoch do Polski walczyÄ o niepodlegĆoĆÄ kraju.
Hymn towarzyszy wszystkim paĆstwowym uroczystoĆciom i obchodom ĆwiÄ
t narodowych. Podczas hymnu obowiÄ
zuje godne i powaĆŒne zachowanie. MÄĆŒczyĆșni powinni zdjÄ
Ä nakrycia gĆowy, a osoby umundurowane salutujÄ
przez caĆy czas brzmienia pieĆni.
PosĆuchaj hymnu granego przez trÄbacza z wieĆŒy mariackiej
1. ProszÄ przeczytaÄ tekst jeszcze raz i zdecydowaÄ, czy podane zdania sÄ prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).
Inne w tej kategorii
kontakt@ilovepolish.pl
Poziom A1
Czytanie
Poziom A1
Poziom A2