Learn polish online

Mazurek Dąbrowskiego

     

Mazurek Dąbrowskiego  

 

  Choć Mazurek Dąbrowskiego jest oficjalnym hymnem Polski dopiero od 1927 roku, to sama pieƛƄ jest duĆŒo starsza. Wczeƛniej znana byƂa jako PieƛƄ LegionĂłw Polskich we WƂoszech. Jej autor, JĂłzef Wybicki, byƂ przede wszystkim politykiem ale do historii przeszedƂ jako autor tekstu, ktĂłry po latach staƂ się jednym z najwaĆŒniejszych symboli Polski.

  

   W 1797 roku we WƂoszech utworzono Legiony Polskie, ktĂłrych dowĂłdcą zostaƂ Jan Henryk Dąbrowski. W lipcu 1797 roku, na proƛbę generaƂa Dąbrowskiego, JĂłzef Wybicki napisaƂ tekst PieƛƄ LegionĂłw Polskich we WƂoszech. PieƛƄ ƛpiewana byƂa do melodii popularnego wĂłwczas taƄca zwanego mazurem. Autor melodii nie jest niestety znany. Pierwsze wykonanie Pieƛni LegionĂłw odbyƂo się 20 lipca na rynku w Reggio nell’Emillia, gdzie stacjonowaƂy polskie wojska.

 

 26 lutego 1927 roku Mazurek Dąbrowskiego zostaƂ oficjalnie uznany za hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Dawny tekst Mazurka rĂłĆŒni się nieco od wersji, ktĂłrą znamy dzisiaj. Z szeƛciu zwrotek zostaƂy cztery, a pierwszy fragment zamiast „Jeszcze Polska nie umarƂa” brzmi „Jeszcze Polska nie zginęƂa”. Oficjalny i jedyny obowiązujący tekst hymnu reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

 

\Jeszcze Polska nie zginęƂa,

Kiedy my ĆŒyjemy.

Co nam obca przemoc wzięƂa,

Szablą odbierzemy.


Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi wƂoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

ZƂączym się z narodem.


Przejdziem WisƂę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

DaƂ nam przykƂad Bonaparte,

Jak zwyciÄ™ĆŒać mamy.


Marsz, marsz ...


Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.


Marsz, marsz ...


JuĆŒ tam ojciec do swej Basi

Mówi zapƂakany

- SƂuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.


Marsz, marsz 


 

 Tekst Mazurka nawiązuje do historii Polski. Refren jest apelem do generaƂa JĂłzefa Dąbrowskiego, dowĂłdcy LegionĂłw Polskich, by wraz z podlegƂymi mu wojskami wyruszyƂ z WƂoch do Polski walczyć o niepodlegƂoƛć kraju.


 Hymn towarzyszy wszystkim paƄstwowym uroczystoƛciom i obchodom ƛwiąt narodowych. Podczas hymnu obowiązuje godne i powaĆŒne zachowanie. MÄ™ĆŒczyĆșni powinni zdjąć nakrycia gƂowy, a osoby umundurowane salutują przez caƂy czas brzmienia pieƛni.


PosƂuchaj hymnu granego przez trębacza z wieĆŒy mariackiej

 

Ćwiczenia

 

1. Proszę przeczytać tekst jeszcze raz i zdecydować, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).

 

 


pobierz pdf

04/01/19

Inne w tej kategorii

I love Polish - materiaƂy do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2