05 grudnia 2019

Mikołaj

To na niego dzieci czekają niemal cały rok! 

 

Mikołaj, Santa Claus, Pere Noel, Mos Craciun, Bozic Bata - zwał jak zwał, ważne że w jedną noc potrafi objechać świat dookoła, wejść przez każdy komin i zostawić pod poduszką każdego śpiącego dziecka prezent.
 

1. Proszę przeczytać tekst i uzupełnić podanymi wyrazami (czapkę, dzieci, pan, saniami, świata).

 

Szkoda jednak, że taki Mikołaj istnieje tylko w bajkach dla dzieci...

 

Ale czy wiecie, że święty Mikołaj istniał naprawdę? 

 

Prawdziwy Mikołaj żył na przełomie III i IV wieku. Urodził się w mieście Patras w Grecji w 270 roku. Jego rodzice byli bardzo bogaci, a Mikołaj bardzo skromny, sam nie miał wiele rzeczy, ale chętnie pomagał biednym. Był biskupem Miry, miasta które obecnie znajduje się na terytorium Turcji.O życiu Mikołaja krąży wiele legend. Według jednej z nich Mikołaj pomógł trzem siostrom, córkom sąsiada. Rodzina była bardzo biedna i siostry nie mogły znaleźć kandydatów na mężów. Mikołaj wrzucił przez komin trzy woreczki ze złotem. Woreczki wpadły do skarpetek, które siostry powiesiły na kominku, aby wyschły.Dziś Mikołaj nie kojarzy się już z biskupem z Miry, a z popkulturową wersją ze Stanów Zjednoczonych. W latach 30. XX wieku koncern Coca Cola wykorzystał wizerunek starszego, tęgiego* mężczyzny z długą brodą w reklamach swojego napoju. Szybko zdobył on popularność i wkrótce znany był na całym świecie.

 

 

 

3. Mikołaj przynosi prezenty. Proszę przeczytać teksty i dopasować ilustracje do osób. Co dostał tata, a co dostała mama?

 

MAMA: Jestem nauczycielką i pracuję w szkole. Często piszę w zeszytach uczniów i w dzienniku. Niestety, w zeszłym tygodniu zgubiłam mój ulubiony niebieski długopis.

 

TATA: Bardzo lubię sport. Często chodzę na siłownię, biegam, a na wiosnę chcę zacząć jeździć na rowerze.

 

BABCIA: Ciągle mi zimno. Lubię nosić ciepłe i wygodne ubrania.

 

DZIADEK: Moje wnuki mieszkają daleko i bardzo za nimi tęsknię. Chciałbym częściej z nimi rozmawiać. Niestety, mój stary telefon nie ma kamery ani aparatu.

 

JANEK: Uwielbiam bawić się klockami i budować wysokie wieże. Często robimy z tatą zawody, kto zbuduje wyższą wieżę w krótszym czasie.

 

ZOSIA: Moja mama jest nauczycielką i ja też chciałabym zostać w przyszłości nauczycielką. Lubię bawić się w szkołę. Uczę moje misie i lalki.

 

OLA: Jestem studentką polonistyki. Bardzo lubię czytać. Literatura to moja pasja.

 

 

 

4. Proszę posłuchać nagrania i uzupełnić tekst.

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego