13 września 2019

Najpopularniejsze polskie przesądy

Najpopularniejsze polskie (i nie tylko polskie) przesądy 

 

Piątek trzynastego to najbardziej pechowy dzień w roku (uwaga, to dzisiaj). Jeśli w tym dniu przydarzy się Wam coś złego, jeśli coś Wam nie wyjdzie, zgubicie klucze, zepsuje się Wam samochód lub sprzed nosa ucieknie ostatni autobus do domu - to zawsze możecie zwalić winę na tę datę. Bo, jak śpiewała Kasia Sobczyk (w piosence "Trzynastego"): "Trzynastego wszystko zdarzyć się może" (w rzeczywistości jak na złość same złe rzeczy). Lepiej zostać w ten dzień w domu, a już najlepiej nie wstawać nawet z łóżka, a nuż wstaniecie lewą nogą...

🍀

Czterolistna koniczyna przynosi szczęście. Jeśli znajdziecie czterolistną koniczynę, to zasuszcie ją i schowajcie do portfela. Tak samo jeśli znajdziecie na chodniku monetę - szybko na nią dmuchnijcie i schowajcie (uwaga, niektórzy twierdzą, że tylko moneta, która leżała orzełkiem do góry przynosi szczęście, sprawdźcie zanim po nią sięgnięcie, po co schylać się na darmo🤷‍♀️). Szczęście przynosi też spotkanie kominiarza (pamiętajcie, by złapać się za guzik), powieszenie nad drzwiami podkowy lub... ptasia kupa. Tak, tak, dobrze przeczytaliście. Jeśli kiedyś spadnie na Was z góry taka "niespodzianka" - nie złośćcie się, to na szczęście!

🍀

Za to jeśli rozbijecie lustro, to czeka Was aż 7 lat nieszczęść. Nie wolno też przechodzić pod drabiną, bo to przynosi pecha, a kiedy czarny kot przebiegnie Wam drogę - zmieńcie ją lub poczekajcie, aż przejdzie tamtędy ktoś inny. Na wszelki wypadek nie wstawajcie też nigdy lewą nogą, bo jeśli pierwsza na podłodze stanie lewa noga, to przez cały dzień będziecie mieć zły humor.

🍀

Jeśli nie macie jeszcze żony lub męża, to nie siadajcie na rogu stołu, bo zostaniecie starą panną lub starym kawalerem. A jeśli właśnie planujecie ślub - koniecznie weźcie go w miesiącu z "r" w nazwie, np. w sierpniu czy we wrześniu, nigdy w maju!

🍀

Aaa i jeszcze rada dla pań - nigdy nie kładźcie torebki na podłodze, bo nie będziecie mieć pieniedzy. Uważajcie też, by podczas gotowania nie rozsypać przypadkiem soli, jeśli jakieś ziarenka upadną Wam na podłogę - awantura w domu murowana.

🍀

Jeśli tuż po wyjściu z domu zorientowaliście się, że nie wzięliście parasola, a właśnie zaczął padać deszcz - nigdy przenigdy nie wracajcie do domu. To prosta droga do nieszczęścia! Wracanie się do domu przynosi strasznego pecha.

🍀

A w ogóle najlepiej każdego dnia zaraz po przebudzeniu się odpukać w niemalowane - by ustrzec się przed nieszczęściem i niepowodzeniem.

🍀

[Uwaga! Tekst został napisany z przymrużeniem oka, czyli nie jest ani na poważnie ani na serio. Jest 😉]

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego