DzieĆ Kobiet byĆ rĂłwnieĆŒ bardzo popularny w PRL-u. Kobiety otrzymywaĆy wĂłwczas kwiaty oraz rajstopy. Najpopularniejszymi kwiatami byĆy goĆșdziki. RĂłwnieĆŒ i dziĆ najpopularniejszym prezentem sÄ kwiaty, czÄsto sÄ to pierwsze wiosenne tulipany, ĆŒonkile lub hiacynty.
Istnieje wiele teorii na temat daty MiÄdzynarodowego Dnia Kobiet. Jedna z nich mĂłwi, iĆŒ data zostaĆa wybrana z powodu wydarzeĆ, ktĂłre miaĆy miejsce w 1908 roku w Ameryce. 8 marca 1908 roku w fabryce tekstyliĂłw w Nowym Jorku wybuchĆ strajk. Pracownice fabryki zaĆŒÄ daĆy polepszenia warunkĂłw pracy i rĂłwnego traktowania. WĆaĆciciel firmy, nie wiedzÄ c co zrobiÄ ze strajkujÄ cymi kobietami, zamknÄ Ć je w fabryce. Niestety w fabryce wybuchĆ poĆŒar. W poĆŒarze zginÄĆo 129 kobiet. Inne ĆșrĂłdĆa podajÄ , iĆŒ 8 marca 1908 miaĆy miejsce masowe strajki kobiet pracujÄ cych w fabrykach tekstyliĂłw. Na ulicÄ wyszĆo wĂłwczas 15 000 tysiÄcy pracownic, ktĂłre sprzeciwiaĆy siÄ zĆym warunkom panujÄ cym w ich miejscach pracy.
Po raz pierwszy DzieĆ Kobiet byĆ obchodzony 28 marca 1909 roku w USA. Rok poĆșniej podczas spotkania kobiet w Kopenhadze, zdecydowano o oficjalnych obchodach Dnia Kobiet, nie wybrano jednak daty tego swiÄta. Dlatego pierwszy MiÄdzynarodowy DzieĆ Kobiet odbyĆ siÄ nie 8, a 19 marca 1911 roku w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Danii. W czasie I wojny Ćwiatowej protesty 8 marca byĆy rĂłwnieĆŒ rodzajem antywojennych demonstracji, wyrazem sprzeciwu wobec wojny i przemocy.
Niestety po II wojnie Ćwiatowej w wielu krajach DzieĆ Kobiet zaczÄ Ć byÄ wykorzystywany w celach propagandowych i straciĆ swĂłj pierwotny charakter. W krajach socjalistycznych DzieĆ Kobiet byĆ oficjalnym ĆwiÄtem paĆstwowym, czÄsto byĆ to dzieĆ wolny od pracy. W Polsce oficjalne obchody Dnia Kobiet zniesiono dopiero w 1995 roku.
Pd 1975 roku rĂłwnieĆŒ organizacja NarodĂłw Zjednoczonych
W niektĂłrych krajach DzieĆ Kobiet jest rĂłwnoczeĆnie Dniem Matki.
DzieĆ Kobiet i dziĆ jest pretekstem do rozmĂłw na temat praw kobiet. Bo choÄ mamy XXI wiek i trudno w to uwierzyÄ, wciÄ ĆŒ istniejÄ kraje, w ktĂłrych kobiety sÄ traktowane gorzej od mÄĆŒczyzn.
Inne w tej kategorii
kontakt@ilovepolish.pl
Poziom A1
Czytanie
Poziom A1
Poziom A2