Inne w tej kategorii

02/03/19

Dzień Kobiet obchodzony jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. W tym dniu mężczyźni wręczają paniom drobne prezenty. Najczęściej są to bukiety kwiatów lub czekoladki. 

 

Dzień Kobiet był również bardzo popularny w PRL-u. Kobiety otrzymywały wówczas kwiaty oraz rajstopy. Najpopularniejszymi kwiatami były goździki. Również i dziś najpopularniejszym prezentem są kwiaty, często są to pierwsze wiosenne tulipany, żonkile lub hiacynty.

 

Dlaczego 8 marca?

 

Istnieje wiele teorii na temat daty Międzynarodowego Dnia Kobiet. Jedna z nich mówi, iż data została wybrana z powodu wydarzeń, które miały miejsce w 1908 roku w Ameryce. 8 marca 1908 roku w fabryce tekstyliów w Nowym Jorku wybuchł strajk. Pracownice fabryki zażądały polepszenia warunków pracy i równego traktowania. Właściciel firmy, nie wiedząc co zrobić ze strajkującymi kobietami, zamknął je w fabryce. Niestety w fabryce wybuchł pożar. W pożarze zginęło 129 kobiet. Inne źródła podają, iż 8 marca 1908 miały miejsce masowe strajki kobiet pracujących w fabrykach tekstyliów. Na ulicę wyszło wówczas 15 000 tysięcy pracownic, które sprzeciwiały się złym warunkom panującym w ich miejscach pracy.

 

Po raz pierwszy Dzień Kobiet był obchodzony 28 marca 1909 roku w USA. Rok poźniej podczas spotkania kobiet w Kopenhadze, zdecydowano o oficjalnych obchodach Dnia Kobiet, nie wybrano jednak daty tego swięta. Dlatego pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet odbył się nie 8, a 19 marca 1911 roku w Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Danii. W czasie I wojny światowej protesty 8 marca były również rodzajem antywojennych demonstracji, wyrazem sprzeciwu wobec wojny i przemocy.

 

Niestety po II wojnie światowej w wielu krajach Dzień Kobiet zaczął być wykorzystywany w celach propagandowych i stracił swój pierwotny charakter. W krajach socjalistycznych Dzień Kobiet był oficjalnym świętem państwowym, często był to dzień wolny od pracy. W Polsce oficjalne obchody Dnia Kobiet zniesiono dopiero w 1995 roku. 

 

Pd 1975 roku również organizacja Narodów Zjednoczonych 

 

W niektórych krajach Dzień Kobiet jest równocześnie Dniem Matki.

 

Dzień Kobiet i dziś jest pretekstem do rozmów na temat praw kobiet. Bo choć mamy XXI wiek i trudno w to uwierzyć, wciąż istnieją kraje, w których kobiety są traktowane gorzej od mężczyzn. 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego