Inne w tej kategorii

04/02/19

Liczby

 
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie jest najwyższym budynkiem w Polsce, a 19. w Europie. Znajduje się na placu Defilad 1, między ulicą Marszałkowską, Alejami Jerozolimskimi, ulicą Świętokrzyską i Emilii Plater. Ma 237 metrów wysokości i 46 pięter. Na 30. piętrze znajduje się ponad stumetrowy taras widokowy. Wjazd windą na piętro, na którym mieści się taras, zajmuje tylko 19 sekund. W pałacu jest ponad 3000 pomieszczeń. Przed pałacem stoją 2 pomniki: pomnik Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika.
 

Historia

 
Pałac był budowany w latach 1952 - 1955. Przy budowie pałacu pracowało ponad 8 tysięcy osób. Został oddany do użytku 22 lipca 1955 roku. W 2000 roku na szczycie pałacu na 42 piętrze zamontowano trzeci pod względem wielkości w Europie zegar. Tarcze zegara mają średnicę 6 metrów, a na każdej z nich jest wizerunek syrenki.
 
2 lutego 2007 roku, mimo sprzeciwu wielu osób, pałac został wpisany do państwowego rejestru zabytków. Mimo kontrowersji jakie budzi, jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Warszawie.
 
 
Obecnie pałac jest siedzibą wielu firm i instytucji, takich jak kina, teatry, muzea, księgarnie, restauracje, kawiarnie. W pałacu mieści się największa w Polsce sala konferencyjna (tzw. Sala Kongresowa). Budynek jest też domem dla wielu zwierząt, głównie ptaków i kotów. 
 
 
Proszę przeczytać tekst i zdecydować, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).
 

 

 

GRAMATYKA


PKiN jest najwyższym budynkiem w Polsce.  jest + narzędnik
=
PKiN to najwyższy budynek w Polsce. to + mianownik]

Sala Kongresowa to największa sala konferencyjna w Polsce.

największa - większa - duża
najwyższy - wyższy - wysoki => stopniowanie przymiotników czytaj TU

Pałac był budowany w latach 1952 - 1955.
Pałac został oddany do użytku 22 lipca 1955 roku. (dwudziestego drugiego lipca tysiac dziewięćset pięćdziesiątego piątego roku)
W 2007 roku pałac został wpisany do rejestru zabytków.

był budowany, został oddany, został wpisany - strona bierna, więcej czytaj TU

 

 


 

POBIERZ PDF

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego