Inne w tej kategorii

04/01/19

Kto był w Polsce, ten z pewnością je jadł i to pewnie niejeden raz. Kto nie był, ten pewnie słyszał o nich od swoich znajomych lub znajomych znajomych, którzy w Polsce byli. O czym mowa? O daniu uwielbianym zarówno przez Polaków jak i zagranicznych turystów. O potrawie, którą można jeść zarówno na słodko jak i na słono, która równie dobrze smakuje z mięsem jak i z owocami. Co to takiego? Pewnie już wiecie:

 

PIEROGI!

 

Moda na pierogi nie przemija. W wielu miejscach w Polsce powstają nawet specjalne bary i restauracje, które serwują tylko pierogi z różnym nadzieniem i różnymi dodatkami. - Pierogarnie stają się alternatywą dla osób znudzonych daniami kuchni amerykańskiej, włoskiej czy francuskiej - twierdzą właściciele takich miejsc i prześcigają się w wymyślaniu pierogów o coraz to nowych smakach. Już nie tylko tradycyjne pierogi z serem czy owocami trafiają na stoły Polaków. Szpinak jako nadzienie? Dlaczego nie. Kasza? Ser pleśniowy? W krakowskiej pierogarni Pierogowy Raj można wybierać spośród ponad 30 smaków! (Jeśli nie wierzycie - sprawdźcie sami)

 

Najlepsze polskie pierogi są... ruskie (?)

 

Nie mylić z rosyjskie. Według legendy pierogi przywiózł do Polski z Rusi św. Jacek Odrowąż. Św. Jacek żył w XIII wieku w Sandomierzu. Miasto to utrzymywało wówczas ożywione stosunki polityczne i handlowe z Kijowem. Bywać w Kijowie miał i św. Jacek, a z jednej z takich podróży miał przywieźć przepis na pierogi z farszem serowo-ziemniaczanym - znane dziś jako pierogi ruskie.

 

 

Jak zrobić pierogi? Uzupełnij ćwiczenia, a się tego dowiesz.

Ćwiczenia

 

1. Proszę uzupełnić tekst podanymi słowami (ciasta, cukrem, jajko, łyżeczka, mąki, minut, pół, składników, wody, śmietaną).

 


Pierogi

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego