Learn polish online

21 marca to tradycyjnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada dzień wcześniej, 20 marca). Skąd ta różnica? Pierwszy dzień astronomicznej wiosny pokrywa się z równonocą wiosenną (czyli nocą, która ma dokładnie tyle samo godzin, co dzień - równe 12). I choć za oknem tego czasem nie widać ani nie czuć (brrr... dzisiaj na przykład w Krakowie było tylko 5 stopni, w Warszawie 8, a w Gdańsku 11) to od dziś dni będą coraz dłuższe i cieplejsze. W wielu krajach dzień ten jest symbolicznym pożegnaniem z zimą i związany jest z ciekawymi tradycjami. Jakie tradycje są wciąż żywe w Polsce?

 

 

Topienie Marzanny

 

 

Jedną z najpopularniejszych tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny jest w Polsce topienie Marzanny. Marzanna to według starych ludowych wierzeń słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Przedstawiana jest jako słomiana kukła na kiju, zwykle w starych, zniszczonych ubraniach. Dawniej w wielu regionach najpierw paliło się Marzannę, a potem topiło w rzece. Jej śmierć miała symbolizować koniec zimy i odrodzenie wiosny.  

 

Dzień wagarowicza

 

Coś, co znają (i zapewne lubią) wszystkie polskie dzieci. W wielu szkołach (jeśli 21 marca wypada w dzień roboczy) zamiast lekcji organizowane są wyjścia do kina, teatru lub muzeum. Uczniowie często nie mają wtedy lekcji. A jeśli szkoła nie organizuje żadnych zajęć, to przynajmniej w tym dniu nie odbywają się żadne sprawdziany ani klasówki. Nazwa dnia wagarowicza pochodzi od rzeczownika wagary, który z kolei pochodzi od łacińskiego "vagari", co znaczy "włóczyć się, wędrować". Wagarować, czyli opuszczać lekcję bez usprawiedliwienia, można również i w inne dni roku szkolnego, ale wtedy może się to spotkać z przykrymi konsekwencjami.

 

 

Przeczytaj tekst jeszcze raz i zdecyduj, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).

 

 

 

Pierwszy dzień wiosny

21 marca 2019

SŁOWNICZEK

 

równonoc - zrównanie dnia z nocą; doba, kiedy dzień i noc mają równo po 12 godzin

 

pokrywać się - tu: być w tym samym czasie

 

wierzenia - poglądy oparte na wierze; to, w co ludzie wierzą

 

słomiany - zrobiony ze słomy

 

kukła - manekin

 

dzień roboczy - dzień, kiedy się pracuje; tradycyjnie to dni od poniedziałku do piątku

 

klasówka, sprawdzian - test (pisany przez uczniów w szkole)

 

usprawiedliwienie - wyjaśnienie

 

przykry - nieprzyjemny, negatywny

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2