kontakt@ilovepolish.pl
Poziom A1
Czytanie
Poziom A1
Poziom A2
21 marca to tradycyjnie pierwszy dzień kalendarzowej wiosny (pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada dzień wcześniej, 20 marca). Skąd ta różnica? Pierwszy dzień astronomicznej wiosny pokrywa się z równonocą wiosenną (czyli nocą, która ma dokładnie tyle samo godzin, co dzień - równe 12). I choć za oknem tego czasem nie widać ani nie czuć (brrr... dzisiaj na przykład w Krakowie było tylko 5 stopni, w Warszawie 8, a w Gdańsku 11) to od dziś dni będą coraz dłuższe i cieplejsze. W wielu krajach dzień ten jest symbolicznym pożegnaniem z zimą i związany jest z ciekawymi tradycjami. Jakie tradycje są wciąż żywe w Polsce?
Jedną z najpopularniejszych tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny jest w Polsce topienie Marzanny. Marzanna to według starych ludowych wierzeń słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć. Przedstawiana jest jako słomiana kukła na kiju, zwykle w starych, zniszczonych ubraniach. Dawniej w wielu regionach najpierw paliło się Marzannę, a potem topiło w rzece. Jej śmierć miała symbolizować koniec zimy i odrodzenie wiosny.
Dzień wagarowicza
Coś, co znają (i zapewne lubią) wszystkie polskie dzieci. W wielu szkołach (jeśli 21 marca wypada w dzień roboczy) zamiast lekcji organizowane są wyjścia do kina, teatru lub muzeum. Uczniowie często nie mają wtedy lekcji. A jeśli szkoła nie organizuje żadnych zajęć, to przynajmniej w tym dniu nie odbywają się żadne sprawdziany ani klasówki. Nazwa dnia wagarowicza pochodzi od rzeczownika wagary, który z kolei pochodzi od łacińskiego "vagari", co znaczy "włóczyć się, wędrować". Wagarować, czyli opuszczać lekcję bez usprawiedliwienia, można również i w inne dni roku szkolnego, ale wtedy może się to spotkać z przykrymi konsekwencjami.
Przeczytaj tekst jeszcze raz i zdecyduj, czy podane zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).
SŁOWNICZEK
równonoc - zrównanie dnia z nocą; doba, kiedy dzień i noc mają równo po 12 godzin
pokrywać się - tu: być w tym samym czasie
wierzenia - poglądy oparte na wierze; to, w co ludzie wierzą
słomiany - zrobiony ze słomy
kukła - manekin
dzień roboczy - dzień, kiedy się pracuje; tradycyjnie to dni od poniedziałku do piątku
klasówka, sprawdzian - test (pisany przez uczniów w szkole)
usprawiedliwienie - wyjaśnienie
przykry - nieprzyjemny, negatywny