I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Polska wirtualna. Muzea

13 marca 2020

Podczas zwiedzania przechodzimy przez kolejne sale zamkowe. Możecie zajrzeć do sali tronowej, audiencyjnej, a nawet do garderoby króla czy jego sypialni!

Muzeum gromadzi pamiątki i relacje z powstania. W muzeum funkcjonuje Archiwum Historii Mówionej, które dokumentuje relacje tysięcy powstańców. Dziś archiwum to już ponad 2700 nagrań (których możecie posłuchać tutaj). W kolejnych salach możecie obejrzeć eksponaty takie jak dokumenty, zdjęcia, 

Jedno z najbardziej nowoczesnych i interaktywnych muzeów w Polsce. Ma za zadanie dokumentować historię jednego z najstraszniejszych wydarzeń w historii XX wieku. Koniecznie "zwiedzajcie" z włączonym dźwiękiem.

Kopalnia soli w Wieliczce to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania na mapie południowej Polski. Jeśli jeszcze nie byliście - koniecznie wybierzcie się na wirtualny spacer. Dla wirtualnych podróżnych dostępne są prawie 3 kilometry trasy oraz ponad 20 komór położonych na głębokości od 64 do 135 metrów, w tym komora Kopernika czy kaplica św. Kingi. Nie ominie Was też "jazda" windą!

Obecnie wirtualnie możemy zwiedzić wystawę malarstwa francuskiego. Dostępna jest również galeria obrazów. Po kliknięciu na dany obraz obraz się powiększa i pojawia się informacja o twórcy i samym obrazie. Warto zwiedzać z głosem, o niektóych obrazach opowiada przewodnik - lektor.

Ceramika z Bolesławca znana jest niemal na całym świecie. Charakterystyczne niebieskie i granatowe wzory to znak rozpoznawczy wazonów, dzbanków czy stołowej zastawy produkowanych na Dolym Śląsku. Jeśli lubicie ceramikę (jak ja), koniecznie wejdźcie to tego muzeum. 

Dla wirtualnych turystów dostępne są niemal te same atrakcje, co w rzeczywistości. Możecie wejść do Pałacu Wielkich Mistrzów, Kościoła NMP, posapcerować po ogrodzie, a nawet odpocząć na dziedzińcu. Wejdźcie też na wieżę, roztacza się stamtąd piękny widok na miasto i przepływającą przez Malbork Wisłę. Zanim wejdziecie do zamku włączcie dźwięk, zwiedzaniu towarzyszy muzyka.

MOCAK czyli Muzeum Sztuki Współczesnej prezentuje obecnie w Internecie aż 11 swoich wystaw. Możecie zapoznać się np z dziełami Władysława Hasiora, dwudziestowiecznego rzeźbiarza i performera.

Duis congue lectus vel rutrum facilisis. In hac habitasse platea dictumst. Nam accumsan libero libero, vehicula fringilla elit mattis sed. Praesent nec feugiat velit, sit amet tempor justo. Suspendisse ac imperdiet urna, sed faucibus felis. Praesent fringilla sem non ligula venenatis laoreet. In sed iaculis eros. Aliquam laoreet erat volutpat eleifend varius. Nulla ultrices, urna interdum tincidunt ullamcorper.

Zamek w Niedzicy

Na koniec obowiązkowy punkt dla wszystkich miłośników historii - Muzeum Początków Państwa Polskiego. Czy wiecie, że Gniezno było pierwszą stolicą Polski?