I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Top 10. Najlepsze polskie bajki

 

TOP 10. Najlepsze polskie bajki dla dzieci

 

 

 

 

Z okazji Dnia Dziecka zapraszamy Was na naszą subiektywną listę przebojów w kategorii: najlepsze polskie bajki dla dzieci.

 

 

 

Lista podzielona jest na dwie części: pierwsza część to 5 kultowych polskich bajek z lat 1960-1980. Królują tu produkcje dwóch działających w tamtych latach studiów filmowych: Studia Filmów Rysunkowych oraz Studia Miniatur Filmowych. Druga część to produkcje współczesne, w tym dwie ekranizacje bardzo popularnych książeczek dla dzieci: Basi oraz Kici Koci

 

 

 

Przygody Bolka i Lolka

 

 

Bolek i Lolek to jedna z najbardziej znanych i lubianych polskich animacji dla dzieci. Seria była produkowana od 1963 do 1986 roku przez Studio Filmów Rysunkowych w Białymstoku. Przez 23 lata nakręcono ponad 150 odcinków z przygodami małych bohaterów! Pomysłodawcą serii był Władysław Nehrebecki, a źródłem inspiracji dla dwóch serialowych bohaterów byli... dwaj synowie Nehrebeckiego: Jan i Roman. Serial miał ukazywać codzienne przygody z życia dwóch chłopców.  W 1973 roku, na specjalne życzenie dziecięcej publiczności, do Bolka i Lolka dołączyła Tola, mała rudowłosa koleżanka chłopców. W 1997 roku został uznany za Dobranockę wszech czasów w plebiscycie TVP i "Gazety Wyborczej". Wszystkie odcinki można obejrzeć tutaj.

 

Idealna bajka już na poziom A1, bo... uwaga... Bolek i Lolek porozumiewają się bez słów! ;-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

31/05/20

 


Reksio

 

Również ta animacja powstała w studiu w Bielsku-Białej. Seria o  Reksiu liczy blisko 70 odcinków produkowanych w latach 1967 - 1990. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przygody Koziołka Matołka

 

Dziwne przygody Koziołka Matołka to adaptacja filmowa komiksuautorstwa Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza. Seria liczy "tylko" 26 odcinków, ukazuje przygody niesfornego koziołka i jego poszukiwanie Pacanowa.

 

 

 

 

 

 

Pomysłowy Dobromir

 

 

 

 

 

 

A oto druga część naszego zestawienia - współczesne polskie animacje dla dzieci. 

 

 

 

 

 

Kicia Kocia

Kicia Kocia poznaje strażaka to pierwszy (i na razie jedyny) odcinek z serii o ici Koci, która w przyszłości liczyć ma 26 odcinków. Jest to adaptacja książeczek Anity Głowińskiej o sympatycznej kotce, którą pokochały tysiące dzieci w Polsce. Z niecierpliwością czekamy na kolejne odcinki!

 

 

 

 

Żubr Pomponik

 

 

 

 

 

 

Basia

 

 

 

 

 

 

Magiczne Drzewo