Inne w tej kategorii

13/12/23

5 POMYSŁÓW NA PREZENT

 

To już ostatni dzwonek, aby kupić świąteczne upominki! Nie masz pomysłu na prezent dla bliskiej osoby? Twój krewny lub przyjaciel uczy się języka polskiego i interesuje się polską kulturą? Chciał(a)byś kupić coś z polskim akcentem, ale nie wiesz co? Jeśli odpowiedziałeś/odpowiedziałaś TAK na któreś z powyższych pytań - przeczytaj nasz prezentowy poradnik.

 

 

KSIĄŻKA

 

Książka to zawsze dobry pomysł na prezent. Jeśli znasz gusta osoby, którą chcesz obdarować, to jeszcze prostsze zadanie. Oczywiście polecamy coś z literatury polskiej - wybór jest ogromny!  Manuela Gretkowska, Katarzyna Grochola, Marek Krajewski, Wiesław Myśliwski, Andrzej Sapkowski, Andrzej Stasiuk, Szczepan Twardoch - to tylko kilka nazwisk autorów, którzy reprezentują różne gatunki literackie, od kryminału, przez reportaż po powieść obyczajową. Jeśli nie znasz dobrze upodobań drugiej osoby, postaw na klasykę. Wiersze Szymborskiej czy któraś z książek tegorocznej noblistki Olgi Tokarczuk (Księgi Jakubowe, Bieguni, Prawiek i inne czasy i inne) to sprawdzony pomysł na książkowy prezent. Książki obu pisarek zostały przetłumaczone na wiele języków, więc to dobry prezent nawet dla osoby, która nie zna języka polskiego.  A co, jeśli ktoś nie lubi czytać? Wtedy książka to nadal dobry pomysł, ale trochę inna. Kup album o Polsce, przewodnik czy na przykład... komiks. 

 

 

FILM

 

Twoja żona uwielbia chodzić do kina i oglądać filmy? Lubi komedie romantyczne i wzrusza się na filmach obyczajowych? Twój mąż uwielbia seriale kryminalne i ciągle siedzi z nosem w  Netflixie? (Tak, wiem, to bardzo stereotypowe i czasem bywa na odwrót.) ;-) Polskie kino obfituje w świetne filmy, a od kilku lat powstają seriale na naprawdę światowym poziomie. Wielokrotnie nagradzana Zimna Wojna z 2018 roku, Twój Vincent z 2017 roku, Bogowie, Sztuka kochania, kultowa Seksmisja, Dekalog Kieślowskiego lub komedia romantyczna (a tych znajdziecie w sklepach lub serwisach online całe mnóstwo, jedną z najchętniej oglądanych polskich komedii romantycznych są Listy do M.,) - wybór jest ogromny. Pamiętajcie tylko, by sprawdzić czy film ma napisy jeśli osoba, dla której kupujecie prezent, nie mówi po polsku.

Jeśli chodzi o seriale to w ostatnich latach oferta jest chyba jeszcze szersza niż oferta filmowa. BelferWatahaRodzinka.pl  - wiele z seriali znajdziecie nie tylko na DVD, ale również na Netflixie czy HBO Go oraz na platformach takich jak np. ipla. 

 

 

GRA

 

Tu zastanów się najpierw, czy lepszym pomysłem będzie gra komputerowa czy gra planszowa. Wśród gier komputerowych niekwestionowanym numerem 1 jest Wiedźmin, a wśród planszowek Kolejka. Gra planszowa to też świetny prezent dla dwujęzycznego lub uczącego się jezyka polskiego dziecka. Tu polecamy odpowiednie dla wieku gry firmy Trefl, Czuczu czy Kapitan Nauka.  Jeśli lubicie grać w Monopoly lub w Scrable, warto wiedzieć, że te kultowe gry mają polskie wersje. W Monopoly Polska możecie kupować i stawiać hotele w polskich miastach, a polska wersja Scrabble dostosowana jest do polskiego alfabetu, znajdziecie tu więc ą, ę, ć, ś i wszystkie charakterystyczne dla języka polskiego litery. Jeśli lubicie Scrabble, ale jednak chcielibyście kupić coś oryginalnego, polskiego, to na rynku jest wiele słownych  gier planszowych: Szarada firmy Jawa czy Scriba Wydawnictwa Alexander.

 

 

CERAMIKA

 

To zdecydowanie mój numer 1. Uwielbiam piękne talerze, filiżanki czy dzbanki. Zamiłowanie do ceramiki mam we krwi, odziedziczyłam je po mamie, która do dzisiaj w każdą niedzielę, czy świeci słońce czy pada deszcz, chodzi na krakowską giełdę staroci polować na ceramiczne perełki. Taką perłą polskiej ceramiki są wyroby z Bolesławca. Bolesławiec to miasto położone na południu Polski, gdzie ceramikę wytwarza się już od początku XIX wieku. Charakterystyczne, biało-niebieskie wzory znane są miłośnikom ceramiki niemal na całym świecie.

 

 

GADŻET

 

Gadżety lubią wszyscy, nawet ci, którzy oficjalnie nigdy by się do tego nie przyznali. Kto nie zbiera magnesów? Nie my :-) Nasza lodówka jest pełna tych kolorowych pamiątek z różnych miejsc, które odwiedziliśmy. Zawsze też kupujemy magnes dla rodziców i rodzeństwa. Oni też zbierają. Moja mama, oprócz magnesów, zbiera też... uwaga... ołówki. Uwielbia rozwiązywać krzyżówki i ma już dość pokaźną kolekcję ołówków z motywami charakterystycznymi dla danych miejsc. Z wycieczki do Londynu przywieźliśmy magnesy (a jakże) w kształcie budki telefonicznej oraz czerwone piętrowe autobusy. Moja mama dostanie też oczywiście nowy ołówek z napisem "London" i kolorowymi rysunkami autobusów. Sklepy z pamiątkami w każdym kraju oferują szeroką gamę produktów "regionalnych": kubki, kieliszki, koszulki, długopisy, podkładki na stół, obrusy, serwetki - w takim sklepie z pewnością znajdziesz coś dla każdego.

 

 

W tekście jest 15 pogrubionych wyrazów / zwrotów. Czy wiesz, co one znaczą? Jeśli nie - przeczytaj informacje poniżej.

 

ostatni dzwonek - ostatni moment, aby coś zrobić

upominek, upominki - prezent

krewny - członek rodziny (f. krewna)

obdarować - dać komuś coś w prezencie

upodobanie - to, co ktoś lubi, co się komuś podoba

siedzieć z nosem w czymś - być bardzo czymś zajętym, pochłoniętym (np. grą komputerować lub książką)

obfitować - zawierać, mieć dużą ilość czegoś

wielokrotnie - wiele razy

polecać - rekomendować

zamiłowane - znajdowanie przyjemności w zajmowaniu się czymś

mieć we krwi - mieć wrodzone zamiłowanie lub predyspozycje do czegoś

wyrób, wyroby - produkt

wytwarzać - tworzyć, produkować

miłośnik - ktoś, kto coś bardzo lubi

pokaźny - duży

Top 5. Świąteczne prezenty

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego