30 marca 2020

Gramatyka B2. Tryb rozkazujący

7 zasad efektywnej pracy z domu

1. Ustal z szefem i współpracownikami, w jakich godzinach pracujecie. Jeśli codziennie chodziłeś/chodziłaś do biura na 8.00, to zaczynaj pracę o tej samej godzinie. Rób przerwy o stałych porach. Taki system pracy pozwoli ci zachować codzienną rutynę pomimo zmiany trybu pracy.

2. Przygotuj sobie miejsce pracy. Posprzątaj na biurku lub, jeśli nie masz biurka, wydziel miejsce na stole. Ustaw tam komputer, niech to będzie twoje stałe miejsce pracy. Nie spaceruj z komputerem od fotela do kanapy w salonie.

3. Dbaj o swój kręgosłup. Znajdź w domu wygodne krzesło i choć kanapa lub fotel wydają się kuszące – nie ulegaj pokusie. Po kilku dniach na kanapie dorobisz się... ale bólu pleców. Pracując nie leż w łóżku! Łóżko to miejsce przeznaczone na sen i odpoczynek, a nie na pracę i nie powinno się z nią kojarzyć.

4. Przebierz się! Choć brzmi to nieco banalnie – nie siadaj do komputera w piżamie. Załóż wygodny dres, a jeśli chcesz to nawet koszulę i spodnie w kantkę lub elegancką spódnicę. Tak ubrany/ubrana poczujesz się zdecydowanie lepiej.

5. Jeśli zwykle w biurze zamawiasz obiad w pobliskim barze, to teraz musisz sam/ sama zaplanować posiłki. Obiad ugotuj dzień wcześniej lub sprawdź, gdzie możesz zamówić coś online. Dowiedz się, jaki serwis jest dostępny w twojej okolicy oraz ile trwa dostawa – tak, abyś nie musiał / musiała przerywać ważnej wideokonferencji by odebrać zamówienie. W trakcie rozmowy nie jedz.

6. Oddziel życie zawodowe od życia prywatnego. Czas, który oszczędzasz na dojazdach do pracy przeznacz na coś innego. Rano może to być półgodzinna gimnastyka, joga lub wspólne śniadanie z domownikami. Nie spędzaj dodatkowych godzin „w pracy”.

7. Bądź zdyscyplinowany. Ogranicz korzystanie z mediów społecznościowych, wyloguj się z Facebooka czy Instagrama. Pamiętaj, że praca zdalna to nadal praca i musisz wykonać powierzone ci zadania.

null

 


ZESZYT ĆWICZEŃ


Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego