Inne w tej kategorii:

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

 

 

05/02/19
(1)W nocy z soboty na niedzielę 25 marca 2023 (dwudziestego piątego marca dwa tysiące dwudziestego trzeciego) roku przesuwamy wskazówki zegarków o godzinę do przodu (w Polsce z godziny 2.00 na 3.00). (2)Będziemy spali godzinę krócej, ale dzięki zmianie czasu wieczorem będzie dłużej jasno. Do czasu zimowego wrócimy w październiku 2023 (dwa tysiące dwudziestego trzeciego) roku. 

 

 

Dlaczego zmieniany czas z zimowego na letni i odwrotnie? Kto i kiedy pierwszy raz przestawił zegarek?
 
Pierwsi wskazówki zegara przestawili Niemcy w 1916 r. 30 kwietnia cofnęli zegary o godzinę. Ich pomysł szybko skopiowały inne państwa. Dziś na świecie zmianę czasu stosuje ponad 70 państw, w tym prawie wszystkie państwa w Europie (poza Islandią i Białorusią), Stany Zjednoczone, Kanada czy Meksyk.

 

Dlaczego zaczęto zmieniać czas? Głównie ze względów ekonomicznych -chodziło o to, by jak najlepiej wykorzystać światło słoneczne. W dobie kryzysu gospodarczego i braków na rynku surowców dodatkowa godzina naturalnego oświetlenia stanowiła niemałą oszczędność.

 

Pierwszy na pomysł zmiany czasu wpadł Benjamin Franklin. Zaobserwował, że na wiosnę ludzie wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a kładą się spać dawno po zapadnięciu zmroku, co za tym idzie wieczorem muszą pracować przy świetle świec. Jednak nikt nie wziął jego obserwacji na poważnie ponieważ receptą na rozwiązanie tego problemu było... by ludzie wstawali wcześniej i wcześniej kładli się spać.

 

Inne źródła podają, że pomysłodawcą (3) zmiany czasu był mieszkaniec Nowej Zelandii George Vernon Hudson. Hudson był kolekcjonerem owadów, jego pasją była obserwacja i zbieranie różnych gatunków insektów. Jednak na przeszkodzie w realizacji pasji stała mu praca urzędnika na poczcie. Wiosną, wieczorami, kiedy kończył pracę i chciał wybrać się na polowanie na owady, było już ciemno. Sfrustrowany tym faktem zaproponował, by wiosną i latem przesuwać zegarki o dwie godziny do przodu, a jesienią kiedy zaprzestawał polowań - wracać do starego czasu.

 

 

Zmiana czasu w Polsce...

 

W Polsce po raz pierwszy zmianę czasu wprowadzono (tylko na rok) w 1919 roku. W czasie drugiej wojny światowej czas zmieniano w takich samych terminach jak w Niemczech. Po drugiej wojnie światowej czas zmieniano w następujących latach:

 

- od 1945 do 1949,
- od 1957 do 1964,
- od 1977 do 1981,
- i obecnie (nieprzerwanie) od 1983 roku.
 
 
... i  w Unii Europejskiej
 
Aby uniknąć problemów generowanych zmianami czasu Unia Europejska ujednoliciła przechodzenie z czasu zimowego na letni i odwrotnie w 2000 roku. (4) W całej unii zegary o godzinę do przodu przestawia się w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 24:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego), a w ostatnią niedzielę października o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 23:00, 1:00, 2:00, 3:00 lub 4:00 czasu lokalnego) o godzinę do tyłu.


Obecnie coraz częściej mówi się o odejściu od zmiany czasu. Badania wykazały, że zmiany czasu przyczyniają się do minimalnych oszczędności energii, zależnych m.in. od strefy klimatycznej czy rozwoju technologicznego państwa.

 

 

 

GRAMATYKA

 

 

 
1. W nocy z soboty na niedzielę 25 marca 2023 roku przesuwamy wskazówki zegara o godzinę do przodu.


Kiedy?     25.03.2023 roku     dzień + miesiąc + rok = dopełniacz

 

(dwudziestego piątego marca dwa tysiące dwudziestego trzeciego roku)

 

więcej - patrz DATY

 

 

2. Będziemy spali godzinę krócej, ale dzięki zmianie czasu wieczorem będzie dłużej jasno.

 

będziemy spali - czas przyszły patrz tu

krócej, dłużej - stopień wyższy przysłówka patrz tu

 

 

3. Pomysłodawcą (3) zmiany czasu był mieszkaniec Nowej Zelandii George Vernon Hudson.

= Mieszkaniec Nowej Zelandii George Vernon Hudson był pomysłodawcą zmiany czasu.

 

 

4. W całej unii zegary o godzinę do przodu przestawia się w ostatnią niedzielę marca o 1:00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22:00, 24:00, 01:00, 02:00 lub 03:00 czasu lokalnego)...

 

O której godzinie?   o 1:00 (pierwszej)

więcej - patrz tu

 

 

 

ĆWICZENIA

 

1. Poszę przeczytać tekst jeszcze raz i zdecydować, czy poniższe zdania są prawdziwe (prawda) czy nieprawdziwe (nieprawda).

 

 

 

Zmiana czasu

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2


Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Lekcje

Poziom A1

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego