Learn polish online

Lekcja 8. Karolina idzie na zakupy

Karolina idzie do sklepu na zakupy. Karolina jest wegetarianką. Nie je mięsa, ale je dużo owoców i warzyw.

 

Oto jej lista zakupów

 

 


Rzeczownik. Liczba mnoga


Rodzaj niemęskoosobowy (mężczyźni)

-y

banany, pomidory, kalafiory, cytryny

-i (po k i g)

buraki, ogórki, papryki, śliwki, truskawki, gruszki

-e

cebule

-a jabłka, jajka

 

 


Dopełniacz liczby pojedynczej i mnogiej


 

Wegetarianie nie jedzą mięsa, szynki ani kiełbasy. Weganie nie jedzą mięsa, szynki, kiełbasy, sera, masła, jajek ani nie piją mleka.

 

nie jem, nie lubię + dopełniacz

 

Liczba pojedyncza

r. męski

r. żeński

r. nijaki

sera

chleba

 

-a

 

makaronu

soku

 

-u

kapusty

herbaty

kawy

 

-y 

 

szynki

 

-i (po k i g)

 

masła

mleka

mięsa

piwa

wina

 

-a

 

 

dobrego

zimnego

ciepłego

 

-ego

 

drogiego

 

-iego (po k i g)

dobrej

zimnej

ciepłej

 

-ej

dobrego

zimnego

ciepłego

 

-ego

 

drogiego

 

-iego (po k i g)

 

Liczba mnoga
   

pomidorów

ziemniaków

bananów

 

-ów

cytryn

jajek

jabłek

dobrych

ych 

 

 

-ych

 

drogich

 

-ich (po k i g)

 

 

 

1. Proszę uzupełnić poprawną formą rzeczowników.

 

 

Karolina robi zakupy na targu.

 

Karolina:

 

Dzień dobry. Poproszę dwa kilogramy ziemniaków, kilogram pomidorów i pół kilograma ogórków.

 

Sprzedawczyni pakuje warzywa.

Sprzedawczyni:

Proszę. Czy coś jeszcze?

Karolina:

Tak. Jeszcze jedną cytrynę, 2 kalafiory i 5 bananów. Ile płacę?

Sprzedawczyni:

27 złotych i 50 groszy.

Karolina:

Proszę. Dziękuję i do widzenia.

Sprzedawczyni:

Do widzenia.

 

rodzaj męski

rodzaj żeński

rodzaj nijaki

jeden banan

jedna cytryna

jedno jabłko

dwa banany

dwie cytryny

dwa jabłka

 

Ile kosztuje kalafior / kilogram ogórków? 

ile kosztuje + liczba pojedyncza

Ile kosztują banany / dwa kilogramy ziemniaków?

ile kosztują + liczba mnoga

 

grosz

1

złoty

grosze

2, 3, 4

złote

groszy

5 - 21

złotych

grosze

22, 23, 24

*2, *3, *4

złote

 

 

Ile kosztuje kilogram bananów?

 

4 złote 50 groszy

 

Ile kosztuje kilogram cytryn?

 

7 złotych 

 

2. Proszę wybrać poprawną odpowiedź (złoty / złote, groszy / grosze).

 


ZESZYT ĆWICZEŃ


MATERIAŁY DO POBRANIA

Ćwiczenie 2

23 stycznia 2019

I love Polish - materiały do nauki języka polskiego jako obcego

Lekcje

Poziom A1

Gramatyka

Poziom A1

Poziom A2

 

Czytanie

Poziom A1

Poziom A2